joi, 25 februarie 2010

FDA a atentionat ca saquinovir/ritonavir poate cauza tulburari ale ritmului cardiac

Autoritatile medicale de reglementare din SUA au semnalat o problema in ce priveste tratamentul cu saquinovir boostat cu ritonavir, care poate cauza batai neregulate ale inimii.

The Food and Drug Administration (FDA)* a lansat un avertisment de siguranta pe 23 Februarie avertizand ca folosirea inhibitorilor de proteaza saquinavir (Invirase) si ritonavir (Norvir) utilizate impreuna poat afecta ritmul electric al inimii.

Tulburarile de ritm ale intervalurilor QT si PR au fost observate in timpul examinarilor EKG a pacientilor care iau aceste doua medicamente.

Comunicarea FDA a luat in considerare potentialul risc al acestor tulburari: "O prelungire a intervalului QT poate creste riscul aparitiei ritmului cardiac anormal, inclusiv tulburari grave de ritm, numite “torsades de pointes”. O prelungirea a intervalului PR poate provoca semnale electrice responsabile pentru a genera batai ale inimii prea incete sau chiar opri inima; acest lucru este cunoscut sub numele de bloc cardiac şi poate afecta cat de des poate bate inima.

Doctorii au fost avertizati ca utilizarea de ritonavir boostat cu saquinavir ar trebui sa fie evitat la pacienţii cu antecedente de prelungire a intervalului QT, precum si persoane tratate cu tipuri de medicamente care au fost, de asemenea, asociate cu această complicaţie. Acestea includ Clasa IA si Clasa III medicamente antiaritmice cum ar fi Chinidina si Amiodarona.

Persoanele care iau saquinavir boostat cu ritonavir nu trebuie sa opreasca luarea tratamentului sis a ia legatura cu medicul lor curant pentru sfaturi. Saquinavir boostat cu norvir pot avea un puternic efect anti-HIV atunci cand sunt utilizate ca parte a terapiei antiretrovirale combinate. Cu toate acestea, aceasta combinatie terapeutica nu este utilizat pe scară larga.

Articol tradus de Asociatia SENS POZITIV, cu acordul Organizatiei NAM, articolul original se gaseste aici.

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu