joi, 3 septembrie 2009

Etravirina: atentionare asupra eruptiei cutanata severa adaugata la informatiile din prospect

Administratia Medicamentelor si Alimentelor din SUA (US Food and Drug Administration – FDA) a introdus o atentionare noua asupra unor cazuri serioase de eruptie cutanata la prospectul pentru etravirina (Intelence), un inhibitor non-nucleozidic de revers transcriptaza recent aprobat in Statele Unite si Europa pentru pacientii experimentati de tratament.

Pacientii si medicii sunt atentionati ca au aparut cazuri severe de eruptie cutanata la aproximativ 1,3% dintre pacientii aflati in studiile de faza 3 ale medicamentului, si ca 2% dintre pacienti au trebuit sa opreasca administrarea medicamentului din cauza eruptiei cutanata serioasa, de obicei in primele sase saptamani de tratament.

In cele mai severe cazuri pacientii care luau etravirina au dezvoltat sindrom Stevens-Johnson sau alte reactii cutanate severe in care regiuni de piele au fost acoperite cu basicute si s-au decojit.

Pacientii sunt avertizati sa fie atenti la urmatoarele simptome care acompaniaza orice eruptie cutanata in momentul in care incep sa ia etravirina: febra, senzatie generala de rau, oboseala extrema, dureri musculare sau articulare, basicute, leziuni orale, inflamarea ochilor, umflarea fetei si/sau semne si simptome ale problemelor hepatice (ex: ingalbenirea pielii sau albirea ochilor, urina inchisa la culoare, scaune decolorate, greata, varsaturi, pierderea apetitului, durere, durere sau sensibilitate pe partea dreapta sub coaste).

Daca aceste simptome apar tratamentul cu etravirina ar trebui intrerupt si pacientii trebuie sa contacteze imediat medicul lor infectionist pentru monitorizarea atenta si prescrierea altor antiretrovirale. Orice pacient care dezvolta o eruptie cutanata in timp ce ia etravirina trebuie sa ia legatura cu medicul lui infectionist, sfatuieste FDA.

O atentionare similara este asteptata sa fie adaugata la prospectele europene de Agentia Europeana de Medicamente in urmatoarele cateva luni.

Articol tradus de Asociatia SENS POZITIV, cu acordul Organizatiei NAM, articolul original se gaseste aici.

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu