joi, 7 mai 2009

Simptomele reumatologice aparute dupa initierea TARV pot fi datorate sindromului inflamator de reconstituire imunitara (IRIS)

Simptomele reumatologice, noi sau cele vechi inrautatite, care urmeaza terapia antiretrovirala (TARV), pot fi datorate sindromului inflamator de reconstituire imunitara (IRIS – prescurtare din limba engleza – immune reconstitution inflammatory syndrome), conform descoperirilor raportate la a patra Conferinta Sud Africana pe SIDA din Durban.

IRIS cuprinde mai multe simptome care in mod frecvent apar la putin timp dupa ce terapia antiretrovirala este inceputa la persoanele HIV-pozitive. IRIS este considerat ca rezulta in urma unui raspuns inflamator instalat dupa intinerirea sistemului imunitar.

In ciuda unei definitii bine structurata, exista dezbateri la nivelul comunitatii medicale referitoare la care dintre simptome ar trebui sa fie incluse in clasificarea IRIS.

Cercetatori britanici si sud africani au incercat sa determine daca durerea de la nivelul articulatiilor ar trebui privita ca un simptom IRIS, prin monitorizarea atenta a debutului simptomelor articulare la pacientii aflati pe tratament antiretroviral.

Studiul, care a fost facut in Durban, Africa de Sud, a inclus 498 pacienti adulti infectati cu HIV care urmau sa inceapa tratamentul antiretroviral in doua clinici intre 2006 si 2007. Participantii au fost supusi la controale medicale clinice normale inainte ca tratamentul sa inceapa si de asemenea la saptamanile doi, patru, opt, 12, 16, 20 si 24 care au urmat dupa inceperea tratamentului.

Pacientii care au relatat simptome articulare au fost evaluati clinic, iar cauzele alternative ale durerilor articulare au fost explorate. La fiecare pacient, au fost urmarite numarul celulelor CD4 impreuna cu proteina C-reactiva (CRP), care este prezenta in sange in timpul raspunsurilor inflamatoare si care, dupa spusele lor, permit doctorilor sa masoare extinderea inflamatiei.

Analizele de laborator ale sangelui pacientilor au dezvaluit o medie a numarului celulelor CD4 de 106 (intre 53 si 165) si o incarcatura virala initiala de 5 log (intre 4,4 si 5,6 log).

Saptezeci si sapte (15%) dintre pacienti au raportat simptome articulare inainte sau in timpul perioadei de studiu. Dintre acestia, unii nu au fost considerati cazuri de IRIS deoarece existau explicatii alternative pentru simptomele lor articulare. La unsprezece pacienti, de exemplu, au fost gasite cauze mecanice ale durerilor articulare, iar la sase s-a descoperit ca durerea era datorata efectelor secundare ale altor tratamente medicamentoase. Dupa eliminarea cauzelor alternative, 23 cazuri (30%) au fost catalogate ca fiind, probabil, efecte secundare inflamatoare ale terapiei antiretrovirale.

Momentul debutului simptomelor articulare s-a realizat in medie in saptamana unsprezece (intre una si 22 saptamani) dupa ce tratamentul anti-HIV a inceput, incadrandu-se in perioada normala de debut al IRIS. Doar un pacient a avut un nivel crescut al factorului reumatoid.

Cercetatorii au scos in evidenta ca durerile articulare sunt des intalnite la multi pacienti coinfectati HIV/TB in timpul primelor sase luni de tratament antiretroviral. In absenta altor cauze, aceste simptome pot face parte din spectrul IRIS.

Articol tradus de catre Asociatia SENS POZITIV, cu acordul Organizatiei NAM, articolul original se gaseste aici.

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu