duminică, 21 decembrie 2008

Au fost identificate rare efecte secundare provocate de abacavir asupra ficatului

Doua cazuri de toxicitate a ficatului cauzata de medicamentul anti-HIV abacavir (Ziagen, gasit si in combinatia din Kivexa) au fost raportate in editia din noiembrie a AIDS. Ambele cazuri au inclus femei tinere care au schimbat tratamentul pentru HIV, noua schema continand abacavir. Testele au aratat ca niciuna dintre femei nu era alergica la abacavir.

Efecte secundare la nivelul ficatului apar la 5%-10% dintre pacientii care iau terapie antiretrovirala. Efecte secundare de acest gen in majoritatea cazurilor sunt asociate cu administrarea catorva medicamente din clasa NRTI (d4T si ddI), clasa NNRTI (nevirapine, Viramune) si unii inhibitori de proteaza.

Abacavir poate cauza o reactie alergica serioasa, schimbarile minore ale enzimelor hepatice putand fi un simptom al acestei reactii. Insa, pana acum au fost raportate cateva cazuri de efecte secundare la nivelul ficatului la pacientii care au fost testati negativ pentru gena (HLA-B*5701) asociate cu alergie la abacavir.

Insa, cercetatori de la centrul Brighton din sudul Angliei au raportat doua cazuri de toxicitate la nivelul ficatului indusa de abacavir la femei tinere HIV-pozitive, niciuna dintre ele nefiind alergica la medicament.

Primul caz a inclus o femeie de 26 ani din Zimbabwe care a schimbat o schema de antiretrovirale care continea Combivir (AZT si 3TC) plus nevirapine (Viramune) cu una care continea Kivexa (abacavir si 3TC) plus nevirapine datorita ingrijorarilor asupra pierderilor de grasime asociate AZT.

Aceasta schimbare de tratament s-a realizat dupa ce pacienta a fost testata HLA-B*5701-negativ. Atunci cand a fost inceputa terapia cu abacavir, nivelul ALAT al femeii (un marker cheie al functiei hepatice) a fost de 21 ui/l si chiar daca acest nivel a crescut la 36 ui/l dupa sase saptamani, el inca era situat in valori normale.

Insa, o luna mai tarziu pacienta a contactat clinica plangandu-se de oboseala si durere musculara. Ea s-a prezentat la clinica abia dupa alte doua luni, moment in care nivelul ALAT era 433 ui/l. Testele pentru hepatite virale au fost negative, iar consumul excesiv de alcool nu a fost luat in discutie pentru ca nu era cazul, ca si posibile cauze ale efectului secundar.

Biopsia hepatica a aratat ca pacienta avea inflamatie severa a ficatului cu pierdere de celule hepatice, posibil indusa medicamentos. Terapia cu Kivexa a fost oprita, pacienta fiind trecuta pe monoterapie cu Kaletra. Dupa o luna, nivelul ALAT al pacientei a revenit la valori normale, iar simptomele fizice s-au rezolvat.

Al doilea caz a inclus o femeie de 34 ani din Spania care de asemenea a schimbat tratamentul, care continea Combivir plus nevirapine, datorita ingrijorarilor despre lipoatrofie.

Dupa un test negativ HLA-B*5701, pacienta a inceput tratamentul cu Kivexa plus nevirapine. La acel moment, nivelul ALAT era de 10 ui/l, iar la o diferenta de sase saptamani inca era normal fiind 21 ui/l. Insa, la aproximativ trei luni de la inceputul terapiei cu abacavir, nivelul ALAT al femeii a crescut la 423 ui/l. Si in acest caz pacienta a fost testata negativ pentru hepatitele virale. Pacienta a inlocuit Kivexa cu Truvada (FTC si tenofovir), iar nivelul ALAT a revenit la normal in decursul a patru saptamani.

“Medicii trebuie sa fie constienti de posibilitatea ca abacavir poate deregla functia hepatica si trebuie sa ramana alerti asupra semnelor de hepatita”, au notat cercetatorii. Ei au concluzionat “pacientii trebuie incurajati sa raporteze chiar si simptomele usoare inca de la aparitia lor, de asemenea este recomandata o monitoritare atenta a functiei hepatice”.

Acest articol a fost tradus cu acordul organizatiei NAM, articolul original se gaseste aici.

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu